نوتلای کدام کشور بهتر است؟ راه‌های تشخیص نوتلا اصل
رستوران و کافه گردی

نوتلای کدام کشور بهتر است؟ راه‌های تشخیص نوتلا اصل

تا به حال دقت کرده‌اید که طعم برخی ازخوراکی‌ها در جاهای مختلف، متفاوت از طعم همیشگی آنهاست؟ مثلا کوکاکولا، شکلات‌های متنوع و یا ماست یونانی، در کشورهای مختلف، طعم‌های متفاوتی دارند. به‌خاطر طرفداران بسیار زیاد و معروفیت جهانی، این موضوع درمورد نوتلا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. نوتلا، یک کره شکلاتی فندقی با منشا ایتالیاییست که من حاضرم تمام دیگر گروه‌های خوراکی در برنامه غذایی‌ام حذف کنم تا نوتلا را در زندگی‌ام داشته باشم! شاید شما هم با شدتی کم‌تر یا بیش‌تر، مثل من باشید و نوتلا یک بخش مهم در صبحانه و میان‌وعده‌هایتان باشد. حتی ممکن است روی نوتلا به عنوان یک هدیه با ارزش معنوی و شکمی و خوشمزه برای دوستان عزیزتان حساب کنید. برای همین مهم است که بدانیم آیا داریم از بهترین مدل نوتلا استفاده می‌کنیم؟ آیا در تشخیص نوتلا اصل درست عمل می کنیم؟

در آغاز، تولید نوتلا به عنوان راهی برای افزایش میزان استفاده از شکلات بود. در جنگ جهانی دوم، شکلات در اروپا کمیاب و گران‌قیمت شده بود. یک قناد ایتالیایی به نام Pietro Ferrero که عاشق کاکائو بود، شکلات و فندق را با نسبت مخصوصی ترکیب کرد و اولین نسخه از آنچه که این روزها به عنوان نوتلا می‌شناسیم، شکل گرفت و با استقبال زیادی روبرو شد.

مقایسه نوتلا تولید آمریکا و ایتالیا و تشخیص نوتلا اصل

Ferrero، سازنده و مبدع نوتلا، رسپی این شکلات فندقی را محرمانه نگه داشته است. شرکت نوتلا هرگز به طور واضح نپذیرفته که در کشورهای مختلف، فرمول‌های مختلفی برای تولید این خوراکی به کار می‌برد. اگرچه هر کسی که در کشورهای مختلف، نوتلاهای ساخت آن کشور را تست کرده باشد می‌تواند شاهدی بر این مدعی باشد که طعم و نسبت ترکیبات نوتلای تولیدشده در آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، هلند و … با یکدیگر متفاوت است.
در جستجو برای مقایسه نوتلای تولید آمریکا و ایتالیا، نظرات یک بلاگر امریکایی توجه ما را جلب کرد. CARRIE VASIOS MULLINS در سفری به اروپا، نوتلای ایتالیایی را امتحان کرده و در مقایسه نوتلای آمریکا و ایتالیا و تشخیص نوتلا اصل اینگونه گفته:
در مقایسه نوتلای ایتالیایی و نوتلای آمریکایی، احتمالا دچار خوشحالی و ناراحتی هم‌زمان بشوید؛ چرا که اخلاف این دو بسیار مشهود و تشخیص نوتلا اصل ساده است. بدون هیچ گونه شاهدی، می‌توان به راحتی حدس زد که کدام یک اصل و ایتالیایی است و کدام یک آمریکایی. نوتلای ایتالیایی طعم فندق می‌دهد و آن دیگری، طعم شکر. نوتلای ایتالیا مزه‌ی قوی و غلیظی از فندق دارد و نقش شکلات در آن بیشتر برای ترکیب و نگهدار‌ی انسجام مواد در کنار هم است.

طعم کلی هم مقداری شیرین است اما نه در حد اغراق شده. طعم نوتلای آمریکایی بسیار نزدیک به شکر است. شاید مبالغه‌ی درستی باشد که بگویم در نوتلای آمریکایی فندق ها از کنار مخزن تولید رد شده‌اند. در این نوع نوتلا شکلات طعم بسیار غالب و برجسته‌تری دارد. گرچه از نظر شکل ظاهری و بافت، هر دو شبیه به یکدیگر هستند، نوتلای ایتالیایی در دهان ماندگاری بیشتری داشته و مدل آمریکایی آن تنها یک لایه‌ی نازک روی زبان باقی می‌گذارد.

فهرست مواد تشکیل‌دهنده نوشته شده روی شیشه هر دو نوتلا عملا یکسان است: شکر، روغن پالم، فندق، کاکائو، شیر بدون چربی، شیر با مواد معدنی کاهش یافته، لسیتین به عنوان امولسیفایر و وانیلین به عنوان طعم‌دهنده مصنوعی. تفاوت اصلی در این است که تولید‌کننده‌ی محصول ایتالیایی در فهرست مواد تشکیل‌دهنده دو عدد را نوشته: فندق ۱۳ درصد و شیر ۵ درصد که تولید‌کننده آمریکایی در این مورد سکوت اختیار کرده است. سایت nutellausa ادعا می‌کند هر شیشه ۱۳ اونسی نوتلا شامل بیش از ۵۰ فندق است و به نظر می‌آید این مقدار، کمتر از ۱۳ درصد باشد. برای تشخیص نوتلا اصل باید به فهرست مواد تشکیل‌دهنده محصول دقت کرد.

بهترین نوتلا جهان

مواد تشکیل‌دهنده نوتلا در کشورهای مختلف

شکر اصلی‌ترین ماده تشکیل‌دهنده‌ی نوتلاست که ۵۵ درصد کل رسپی را به خود اختصاص می‌دهد. پس از آن فندق به میزان حدود ۱۳ درصد، روغن حدود ۹ درصد، شیر چربی گرفته یا شیر خشک بین ۵ تا ۷.۵ درصد، کاکائو ۷ تا ۸.۵ درصد و مقادیر کمی از لسیتین سویا به عنوان امولسیفایر، وانیلین و لاکتوز، در کنار هم نوتلا را تشکیل می‌دهند.

نوتلایی که در سوئد، آلمان، نروز، دانمارک و فنلاند تولید می‌شود حاوی بیشترین مقدار کاکائو یعنی ۸.۵ درصد است که در دیگر کشورها این مقدار به طور میانگین ۷.۴ درصد گزارش شده است. نوتلای آمریکا و کانادا حاوی سیروپ ذرت با فروکتوز بالا و روغن پالم کرنل است. نوتلای نیوزلند با ۸.۷ درصد بالاترین درصد شیر بدون چربی را دارد در حالی که میانگین مقدار شیر بدون چربی در نوتلای دیگر کشورها تنها ۵ درصد است.

در اکثر مدل‌های نوتلا، فندق به روش ایتالیایی آماده می‌شود. نوتلای فرانسوی خامه‌ای‌تر از سایر مدل‌هاست آن هم به خاطر این که فرانسوی‌ها از نوتلا بر روی نان‌های نرم‌تر استفاده می‌کنند. نوتلای آلمانی غلیظ‌تر است چرا که برای مصرف روی نان‌های سنگین‌تر و کلفت‌تری تولید می‌شود. نوتلای آمریکایی و کانادایی بالاترین میزان و نوتلای ایتالیا پایین‌ترین میزان کالری را دارند که باید در مقایسه نوتلا فاکتور خیلی مهمی باشد. (هرچند در تشخیص نوتلا اصل مهم‌ترین عامل طعم و ترکیبات است و میزان کالری در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد)

آیا نوتلای آمریکا متفاوت است؟

نوتلای آمریکایی با نسخه‌ی اروپایی‌اش همسان نیست و طعم‌هایشان متفاوت است. تفاوت میان تعداد کمی از مواد اولیه اصلی، باعث اختلاف قابل توجهی در طعم می‌شود. در نوتلای آمریکایی روغن پالم، کاکائو، شیر بدون چربی (خامه گرفته) و شیر با مواد معدنی کاهش‌یافته به کار رفته. در حالی که در کشورهای اروپایی در نوتلا از روغن گیاهی، پودر کاکائو با چربی کاهش‌یافته، شیر بدون چربی و شیر خشک استفاده می‌شود. اختلاف طعم ناشی از این تفاوت در مواد تشکیل‌دهنده چگونه است؟ ظاهرا نوتلای آمریکایی بسیار چرب‌تر، شیرین‌تر و با طعم شکلاتی فندقی کمتر و ملایم‌تری است.

تشخیص نوتلا اصل

همانگونه که تا اینجا خواندید، نوتلای تولیدشده درکشورهای مختلف، طعم، بافت و نسبت ترکیب متفاوتی دارند. شاید شیرینی نوتلای آمریکایی برای اهالی آن کشور دلنشین باشد درحالی که در مثلا فرانسه یا آلمان این میزان شیرینی قابل تحمل نباشد. همینطور می‌توان در مورد اختلاف میزان روغن، کاکائو و فندق نیز به همین روش تحلیل کرد. شرکت نوتلا در کشورهای مختلف کارخانه تولید محصول دارد و تنوع طعم نوتلاها را نمی‌توان به معنی تقلبی بودن دانست. بلکه این تفاوت به خاطر ذائقه متفاوت مصرف‌کنندگان در کشورهای مختلف و نیز مواد اولیه موجود در منطقه است. اینکه به نوتلای ایتالیایی، اصل گفته می‌شود به خاطر این است که ایتالیا محل تولد نوتلا است. پس پیشنهاد ما به شما این است که با مقایسه نوتلا و امتحان کردن انواع نوتلاهایی که در دسترس دارید، طعم مورد پسندتان را پیدا کنید.

محبوب ترین و بهترین نوتلا در ایران (به گفته مدیر فروشگاه دنیای شکلات) نوتلا آلمان است.

نوتلا در بیش از ۷۵ کشور به فروش می‌رسد و از تمامی برندهای صنعت خود پیشی گرفته است. احتمالا نوتلا را به عنوان یک شکلات بسیار اعتیادآور با طعمی رویایی و دلنشین می‌دانید که به عنوان بخشی از میز صبحانه یا میان‌وعده، بسیار معروف است. این محصول شکلاتی فندقی، مشهورترین ماده خوراکی‌ای است که از اروپا به دیگر نقاط جهان صادر شده است. بعد از یک کمپین مارکتینگ قوی در ابتدای دهه گذشته، نوتلا در سراسر آمریکا به شهرتی بی‌‌نظیر رسید و به مهم‌ترین همنشین و رقیب کره بادام‌زمینی تبدیل شد. طعم نوتلا آنقدر قوی و دلچسب بود که به سرعت در میان نوجوانان و حتی بزرگسالان طرفداران انبوهی پیدا کرد. علاوه بر صبحانه، می‌توان از نوتلا در تهیه انواع دسر، کیک و بستنی نیز استفاده کرد. مثلا شما می‌توانید برخی از دسرهایی که در پست “انواع دسر ساده با نشاسته” بررسی کردیم، از نوتلا استفاده کنید.

مقدار کل نوتلایی که در سال تولید می‌شود وزنی برابر با ساختمان امپایر استیت آمریکا یعنی ۳۶۵۰۰۰ تن دارد. یک چهارم کل فندق تولیدی جهان، به نوتلا تبدیل می‌شود. درست است، برای همان یک شیشه نوتلای روز میز صبحانه‌ی شما، مقدار زیادی فندق استفاده شده. هر ساله ۲۵ درصد محصول فندق‌های جهان به کارخانجات ساخت نوتلا می‌رسند. باید از کشاورزانی که درختان فندق را پرورش می‌دهند هم سپاس‌گزار باشیم، چرا که نقش مهمی در برپایی جشن شکلات فندقی ما دارند!

تشخیص نوتلا اصل
تصویر نویسنده
admin